Skip to content

901 Ydv-Allentown RdTrenton, NJ 08620

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 23, 2017

Property Information

Block2725
Lot15
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page331

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage960
Acreage1.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,700
49%
Improvement Value:$94,200
51%
Total Assessment$183,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,481+6.7%
2024$6,074+1.2%
2023$6,001-0.3%
2022$6,019+3.4%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$62,000
DeedBook 2159, Page 511

Property Built

Built

Year Built: 1960