Skip to content

11 Nalbone CtTrenton, NJ 08620

Built 1983

Last Sale Price
$223,900
Last Sale Date
Aug 14, 1992

Property Information

Block2732
Lot23
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page333

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.81

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,800
29%
Improvement Value:$254,700
71%
Total Assessment$360,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,704+6.7%
2024$11,907+1.2%
2023$11,763-0.3%
2022$11,799+3.4%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$223,900
DeedBook 2612, Page 486

Property Built

Built

Year Built: 1983