Skip to content

25 Tattletown RdTrenton, NJ 08620

Built 1978
Other Exempt

Last Sale Price
$468,869
Last Sale Date
Jul 21, 2017

Property Information

Block2732
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page333

Building Details

Building Class17
Description1S S G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage5,776
Acreage2.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$111,200
18%
Improvement Value:$510,700
82%
Total Assessment$621,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2019$19,052+0.9%
2018$18,877-3.1%
2017$19,481+1.4%
2016$19,209+4.0%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$468,869

From:

To:

Sq Ft5,776DeedBook 6293, Page 1534Recorded7/25/2017

Property Sale

Sale
$575,000

From:

To:

Sq Ft5,776DeedBook 6245, Page 1008Recorded4/4/2016

Property Sale

SaleMulti
$575,000
DeedBook 6245, Page 1008

Property Sale

Sale
$1,500

From:

To:

Sq Ft5,808DeedBook 6182, Page 899Recorded11/12/2013

Property Sale

SaleMulti
$720,000
DeedBook 4382, Page 179

Property Sale

SaleMulti
$400,000
DeedBook 3009, Page 273

Property Built

Built

Year Built: 1978