Skip to content

5 Nalbone CtTrenton, NJ 08620

Built 1986

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Dec 17, 2018

Property Information

Block2732
Lot26
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page333

Building Details

Building Class17
Description1SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,514
Acreage0.79

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$106,100
25%
Improvement Value:$311,100
75%
Total Assessment$417,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,702+6.7%
2024$13,780+1.2%
2023$13,613-0.3%
2022$13,655+3.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$385,000

From:

To:

Sq Ft2,514DeedBook 6353, Page 270Recorded12/27/2018

Property Built

Built

Year Built: 1986

Property Sale

SaleMulti
$28,500
DeedBook 2284, Page 491