Skip to content

12 Nalbone CtTrenton, NJ 08620

Built 1986

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Feb 13, 2018

Property Information

Block2732
Lot34
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page333

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,428
Acreage1.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$103,200
27%
Improvement Value:$276,400
73%
Total Assessment$379,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,377+6.7%
2024$12,538+1.2%
2023$12,386-0.3%
2022$12,424+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

Sq Ft2,428DeedBook 6319, Page 593Recorded3/6/2018

Property Sale

SaleMulti
$413,500
DeedBook 4470, Page 178

Property Sale

SaleMulti
$278,000
DeedBook 2409, Page 67

Property Built

Built

Year Built: 1986