Skip to content

5020 Cross-Ham Sq RdTrenton, NJ 08620

Built 1968

Last Sale Price
$374,000
Last Sale Date
Apr 3, 2018

Property Information

Block2732
Lot53
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page341

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,214
Acreage1.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,800
27%
Improvement Value:$223,700
73%
Total Assessment$306,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,801+6.7%
2024$10,124+1.2%
2023$10,001+7.6%
2022$9,296+3.7%
Property History

Property Sale

Sale
$374,000

From:

To:

Sq Ft2,214DeedBook 6322, Page 1776Recorded4/11/2018

Property Sale

SaleMulti
$369,000
DeedBook 6124, Page 490

Property Sale

SaleMulti
$330,000
DeedBook 4260, Page 184

Property Sale

SaleMulti
$139,900
DeedBook 2935, Page 256

Property Built

Built

Year Built: 1968