Skip to content

1046 Ydv-Allentown RdTrenton, NJ 08620

Built 1956

Last Sale Price
$305,000
Last Sale Date
Dec 9, 2019

Property Information

Block2733
Lot15
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page314

Building Details

Building Class17
Description1SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,182
Acreage1.84

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,900
33%
Improvement Value:$177,400
67%
Total Assessment$264,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,314+6.7%
2024$8,730+1.2%
2023$8,624+10.8%
2022$7,783+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$305,000
Sq Ft1,182DeedBook 6393, Page 896Recorded1/13/2020

Property Built

Built

Year Built: 1956