Skip to content

2 Elmwynd DrAllentown, NJ 08501

Built 1974

Last Sale Price
$122,100
Last Sale Date
Sep 9, 2022

Property Information

Block2735
Lot41
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page316

Building Details

Building Class17
Description1SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,627
Acreage0.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,700
27%
Improvement Value:$253,200
73%
Total Assessment$346,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,225+6.7%
2024$11,458+1.2%
2023$11,319-0.3%
2022$11,354+3.4%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$122,100
DeedBook 6505, Page 334

Property Built

Built

Year Built: 1974