Skip to content

2 Whippany DrAllentown, NJ 08501

Built 1968

Last Sale Price
$438,000
Last Sale Date
May 19, 2022

Property Information

Block2737
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page316

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,616
Acreage0.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,000
30%
Improvement Value:$198,700
70%
Total Assessment$283,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,998+6.7%
2024$9,371+1.2%
2023$9,257-0.3%
2022$9,286+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$438,000
Sq Ft1,616DeedBook 6490, Page 128Recorded6/24/2022

Property Sale

SaleMulti
$74,000
DeedBook 2227, Page 606

Property Built

Built

Year Built: 1968