Skip to content

7 Makefield Cir SAllentown, NJ 08501

Built 1968

Last Sale Price
$379,900
Last Sale Date
May 12, 2021

Property Information

Block2737
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page316

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
34%
Improvement Value:$174,700
66%
Total Assessment$264,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,328+6.7%
2024$8,743+19.4%
2023$7,325-0.3%
2022$7,348+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$379,900
DeedBook 6441, Page 1449Recorded5/18/2021

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 6416, Page 1091Recorded10/5/2020

Property Sale

SaleMulti
$73,000
DeedBook 2181, Page 318

Property Built

Built

Year Built: 1968