Skip to content

9 Makefield Cir SAllentown, NJ 08501

Built 1973

Last Sale Price
$540,000
Last Sale Date
Jul 26, 2024

Property Information

Block2737
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page316

Building Details

Building Class17
Description1SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,459
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,500
27%
Improvement Value:$232,400
73%
Total Assessment$317,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,203+6.7%
2024$10,500+1.2%
2023$10,373-0.3%
2022$10,405+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$540,000
Sq Ft2,459DeedBook 6566, Page 437Recorded8/22/2024

Property Sale

SaleMulti
$145,000
DeedBook 3584, Page 103

Property Built

Built

Year Built: 1973