Skip to content

220 Old York RdTrenton, NJ 08620

Built 1989

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Apr 14, 2005

Property Information

Block2738
Lot30
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page334

Building Details

Building Class17
Description1SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,192
Acreage2.7

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,300
24%
Improvement Value:$313,300
76%
Total Assessment$411,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,505+6.7%
2024$13,595+1.2%
2023$13,431-0.3%
2022$13,472+3.4%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$600,000
DeedBook 5045, Page 118

Property Sale

SaleMulti
$340,000
DeedBook 3185, Page 286

Property Built

Built

Year Built: 1989