Skip to content

101 Uncle Petes RdRobbinsville, NJ 08691

Built 1959

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Feb 29, 2012

Property Information

Block2713
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page303

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,348
Acreage6.7

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$121,600
32%
Improvement Value:$257,500
68%
Total Assessment$379,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,359+6.7%
2024$12,522+1.2%
2023$12,370-0.3%
2022$12,408+3.4%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$440,000
DeedBook 6143, Page 971

Property Sale

SaleMulti
$228,000
DeedBook 2538, Page 665

Property Built

Built

Year Built: 1959