Skip to content

17 Corral DrTrenton, NJ 08620

Built 1981

Last Sale Price
$395,500
Last Sale Date
Jun 3, 2016

Property Information

Block2739
Lot51
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page347

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,814
Acreage0.66

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$106,200
28%
Improvement Value:$268,600
72%
Total Assessment$374,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,958+6.8%
2024$12,130+1.3%
2023$11,980-0.3%
2022$12,017+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$395,500

From:

To:

Sq Ft2,814DeedBook 6251, Page 1865Recorded6/8/2016

Property Sale

SaleMulti
$208,000
DeedBook 2570, Page 737

Property Built

Built

Year Built: 1981