Skip to content

480 Sawmill RoadRobbinsville, NJ 08691

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 4, 2007

Property Information

Block2739
Lot93
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page347

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,270
Acreage0.73

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,300
28%
Improvement Value:$233,200
72%
Total Assessment$323,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,400+6.7%
2024$10,685+1.2%
2023$10,556-0.3%
2022$10,588+3.4%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$140,000
DeedBook 2601, Page 338

Property Built

Built

Year Built: 1960