Skip to content

18 Morgan AvenueTitusville, NJ 08560

Built 1945

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Nov 29, 2001

Property Information

Block108
Lot37
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2401

Building Details

Building Class16
Description1SF 1UG
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage---
Acreage0.47

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$186,600
68%
Improvement Value:$88,400
32%
Total Assessment$275,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,432+7.1%
2024$7,876+8.5%
2023$7,257+2.6%
2022$7,075+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 4183, Page 233

Property Built

Built

Year Built: 1945