Skip to content

9 Washington AveTitusville, NJ 08560

Built 1958

Last Sale Date
Dec 13, 2011

Property Information

Block108
Lot58
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2401

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,744
Acreage0.52

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$193,400
57%
Improvement Value:$145,300
43%
Total Assessment$338,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,443+6.3%
2024$9,823+7.7%
2023$9,120+2.5%
2022$8,893+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1958