Skip to content

44 Wilfred AveTitusville, NJ 08560

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 24, 1988

Property Information

Block117
Lot44
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2402

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,440
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$172,000
70%
Improvement Value:$73,700
30%
Total Assessment$245,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,757+3.3%
2024$7,509-0.1%
2023$7,516+2.5%
2022$7,334+2.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920