Skip to content

5 Church RdTitusville, NJ 08560

Built 1855

Last Sale Price
$32,500
Last Sale Date
Nov 30, 1971

Property Information

Block121
Lot31
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page1202

Building Details

Building Class17
Description2SF 1OB
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,641
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$143,500
41%
Improvement Value:$204,000
59%
Total Assessment$347,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,971+6.1%
2024$10,345+6.8%
2023$9,682+2.5%
2022$9,448+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$32,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1855