Skip to content

98 River DrTitusville, NJ 08560

Built 1900

Last Sale Date
May 28, 2019

Property Information

Block135
Lot58
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page1203

Building Details

Building Class18
Description2SF 2UG
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage2,912
Acreage1.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$442,700
59%
Improvement Value:$306,400
41%
Total Assessment$749,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,649+5.5%
2024$22,416+2.3%
2023$21,912+2.5%
2022$21,382+2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 6371, Page 783

Property Built

Built

Year Built: 1900