Skip to content

25 Fern Ridge LaneTitusville, NJ 08560

Built 1971

Last Sale Date
Feb 22, 2022

Property Information

Block127
Lot135
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page1202

Building Details

Building Class16
Description1.5SF 1OB
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,499
Acreage0.94

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$188,000
56%
Improvement Value:$147,300
44%
Total Assessment$335,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,585+6.4%
2024$9,944+6.8%
2023$9,309+2.5%
2022$9,083+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1971