Skip to content

4 Cedar LaneTitusville, NJ 08560

Built 1956

Last Sale Date
Sep 9, 2015

Property Information

Block127
Lot138
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page1202

Building Details

Building Class16
Description1SF POOL
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,701
Acreage0.95

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,100
53%
Improvement Value:$168,600
47%
Total Assessment$358,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,324+6.2%
2024$10,659+6.9%
2023$9,975+2.5%
2022$9,734+4.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1956