Skip to content

102 River DrTitusville, NJ 08560

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 12, 2017

Property Information

Block135
Lot60
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page1203

Building Details

Building Class17
Description2SF 1OB
Dwellings2
ZoningR50
Sq Footage2,803
Acreage0.52

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$383,200
59%
Improvement Value:$268,400
41%
Total Assessment$651,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,571+5.8%
2024$19,436+2.7%
2023$18,929+2.5%
2022$18,471+2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$210,000
DeedBook 2455, Page 156

Property Built

Built

Year Built: 1900