Skip to content

144 Hopewell Rocky HillHopewell, NJ 08525

Built 1950

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Jul 20, 2011

Property Information

Block14
Lot28
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class16
Description1SF 1AG
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage1,414
Acreage0.57

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$236,700
71%
Improvement Value:$95,000
29%
Total Assessment$331,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,472+3.3%
2024$10,137-0.1%
2023$10,147+2.5%
2022$9,901+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$330,000
DeedBook 6115, Page 687

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 2891, Page 121

Property Built

Built

Year Built: 1950