Skip to content

208 Hopewell Princeton RdHopewell, NJ 08525

Built 1959

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Oct 3, 2022

Property Information

Block16
Lot36
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class16
Description1SF/POOL
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,200
Acreage0.97

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$186,900
55%
Improvement Value:$152,800
45%
Total Assessment$339,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,437+3.3%
2024$10,103+2.9%
2023$9,822+2.5%
2022$9,585+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000
Sq Ft1,200DeedBook 6503, Page 1483Recorded10/19/2022

Property Sale

Sale
$190,900
DeedBook 3818, Page 212

Property Built

Built

Year Built: 1959