Skip to content

191 Hopewell Princeton RdHopewell, NJ 08525

Built 1965

Last Sale Date
Dec 13, 2010

Property Information

Block17
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class16
Description1SF 2UG
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,204
Acreage0.53

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$171,700
56%
Improvement Value:$134,900
44%
Total Assessment$306,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,392+3.3%
2024$9,092+2.8%
2023$8,841+2.5%
2022$8,627+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1965