Skip to content

20 Crusher RdHopewell, NJ 08525

Built 1960

Owner
---
Last Sale Price
$399,000
Last Sale Date
Nov 21, 2021

Property Information

Block17
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class16
Description1SF 2AG
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,204
Acreage0.54

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$189,800
64%
Improvement Value:$108,800
36%
Total Assessment$298,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,108+3.3%
2024$8,817+2.8%
2023$8,574+2.5%
2022$8,367+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$399,000
Sq Ft1,204DeedBook 6466, Page 390Recorded12/2/2021

Property Sale

Sale
$399,000
DeedBook 6466, Page 390

Property Sale

Sale
$422,000
DeedBook 5689, Page 147

Property Sale

Sale
$176,000
DeedBook 3144, Page 198

Property Built

Built

Year Built: 1960