Skip to content

12 Crestview DrHopewell, NJ 08525

Built 1955

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Feb 24, 2021

Property Information

Block20
Lot59
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,204
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,700
70%
Improvement Value:$86,000
30%
Total Assessment$286,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,051+3.3%
2024$8,762-0.1%
2023$8,770+2.5%
2022$8,558+2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

Sq Ft1,204DeedBook 6221, Page 1848Recorded6/30/2015

Property Built

Built

Year Built: 1955