Skip to content

256 Lambertvl Hopewell RdHopewell, NJ 08525

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 11, 2018

Property Information

Block25
Lot23
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class17
Description1SF 2AG
Dwellings1
ZoningMRC
Sq Footage1,564
Acreage0.62

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$154,500
51%
Improvement Value:$146,900
49%
Total Assessment$301,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,515+3.3%
2024$9,211-0.1%
2023$9,220+2.5%
2022$8,997+2.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1960