Skip to content

258 Lambertvl Hopewell RdHopewell, NJ 08525

Built 1960

Last Sale Date
Jul 11, 2012

Property Information

Block25
Lot20
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class17
Description1SF 1AG
Dwellings1
ZoningMRC
Sq Footage1,510
Acreage0.63

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$154,900
49%
Improvement Value:$158,200
51%
Total Assessment$313,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,885+3.3%
2024$9,568-0.1%
2023$9,578+2.5%
2022$9,346+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1960