Skip to content

4 Harbourton Mt Airy RdLambertville, NJ 08530

Built 1969

Last Sale Price
$483,000
Last Sale Date
Nov 13, 2020

Property Information

Block28
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class17
Description2SAL 2AG
Dwellings1
ZoningMRC
Sq Footage2,552
Acreage0.96

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$248,000
54%
Improvement Value:$214,600
46%
Total Assessment$462,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,604+3.3%
2024$14,137-0.1%
2023$14,151+2.5%
2022$13,809+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$483,000
Sq Ft2,552DeedBook 6423, Page 1827Recorded12/8/2020

Property Sale

Sale
$510,000
DeedBook 4850, Page 230

Property Built

Built

Year Built: 1969