Skip to content

29 New RdLambertville, NJ 08530

Built 1963

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Mar 8, 2023

Property Information

Block29
Lot48
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class16
Description1SF 1UG
Dwellings1
ZoningMRC
Sq Footage1,432
Acreage3.83

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$253,400
66%
Improvement Value:$128,000
34%
Total Assessment$381,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,041+3.3%
2024$11,656-0.1%
2023$11,667+2.5%
2022$11,385+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000
Sq Ft1,432DeedBook 6517, Page 661Recorded3/14/2023

Property Built

Built

Year Built: 1963