Skip to content

25 New RdLambertville, NJ 08530

Built 1960

Owner
---
Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Aug 26, 2025

Property Information

Block29
Lot33
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningMRC
Sq Footage1,384
Acreage0.57

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$203,500
67%
Improvement Value:$100,200
33%
Total Assessment$303,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,338+3.4%
2024$9,031-0.1%
2023$9,040+2.5%
2022$8,815+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000
Sq Ft1,384DeedBook 6604, Page 133Recorded9/17/2025

Property Built

Built

Year Built: 1960