Skip to content

15 Poor Farm RdPennington, NJ 08534

Built 1960

Last Sale Price
$395,000
Last Sale Date
Sep 26, 2013

Property Information

Block51
Lot45
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class17
Description1SF 1AG
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage1,714
Acreage2.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$271,400
68%
Improvement Value:$129,800
32%
Total Assessment$401,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,666+3.3%
2024$12,261-0.1%
2023$12,273+3.6%
2022$11,844+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$395,000

From:

To:

Sq Ft1,714DeedBook 6179, Page 1114Recorded9/30/2013

Property Sale

Sale
$540,000
DeedBook 5349, Page 134

Property Sale

Sale
$159,500
DeedBook 2540, Page 636

Property Built

Built

Year Built: 1960