Skip to content

21 Woosamonsa RdPennington, NJ 08534

Built 1967

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 30, 2019

Property Information

Block31
Lot65
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page9.01

Building Details

Building Class17
Description1SF 1AG
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,498
Acreage0.69

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$233,600
67%
Improvement Value:$113,500
33%
Total Assessment$347,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,958+3.3%
2024$10,607-0.1%
2023$10,618+2.5%
2022$10,361+2.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1967