Skip to content

81 Penn Hopewell RdHopewell, NJ 08525

Built 1947

Last Sale Date
Jun 22, 2012

Property Information

Block34
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class16
Description1SCB 2UG 1OB
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,690
Acreage0.47

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$234,700
73%
Improvement Value:$87,300
27%
Total Assessment$322,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,916+7.8%
2024$9,199-0.1%
2023$9,208+2.5%
2022$8,980+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 6152, Page 1168

Property Built

Built

Year Built: 1947