Skip to content

375 Carter RdPrinceton, NJ 08540

Built 1700

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Mar 15, 2000

Property Information

Block39
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class18
Description2SF 2DG
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage3,369
Acreage2.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$297,300
48%
Improvement Value:$321,400
52%
Total Assessment$618,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,532+3.3%
2024$18,907-0.1%
2023$18,926+2.5%
2022$18,468+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 3790, Page 246

Property Built

Built

Year Built: 1700