Skip to content

379 Carter RdPrinceton, NJ 08540

Built 1910

Last Sale Price
$460,000
Last Sale Date
Feb 18, 2016

Property Information

Block39
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,291
Acreage0.89

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$185,100
40%
Improvement Value:$276,600
60%
Total Assessment$461,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,576+3.3%
2024$14,110-0.1%
2023$14,123+2.5%
2022$13,782+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$460,000

From:

To:

Sq Ft2,291DeedBook 6242, Page 1456Recorded2/29/2016

Property Sale

Sale
$130,000

From:

To:

Sq Ft2,291DeedBook 6214, Page 1109Recorded3/23/2015

Property Sale

Sale
$11,500
DeedBook 3067, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1910