Skip to content

301 North Main StPennington, NJ 08534

Public Property

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Jan 15, 1999

Property Information

Block46
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class---
DescriptionPUB WKS BLDG
Dwellings1
ZoningIC
Sq Footage---
Acreage18.94

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$951,700
44%
Improvement Value:$1,193,300
56%
Total Assessment$2,145,000

Tax History

YearProperty taxesChange
1999$39-96.2%
1994$1,032+8.4%
1993$952+2.1%
1992$933+13.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 3529, Page 184