Skip to content

48 Titus Mill RdPennington, NJ 08534

Built 1960

Last Sale Price
$345,000
Last Sale Date
Jun 14, 2016

Property Information

Block46
Lot39
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class16
Description1SF 2AG
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage1,398
Acreage0.57

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$232,700
68%
Improvement Value:$108,000
32%
Total Assessment$340,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,756+3.3%
2024$10,412-0.1%
2023$10,422+2.5%
2022$10,170+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$345,000

From:

To:

Sq Ft1,398DeedBook 6255, Page 729Recorded7/11/2016

Property Sale

Sale
$267,500

From:

To:

Sq Ft1,398DeedBook 6208, Page 1273Recorded12/15/2014

Property Built

Built

Year Built: 1960