Skip to content

36 Woosamonsa RdPennington, NJ 08534

Built 1960

Last Sale Price
$18,000
Last Sale Date
Aug 10, 2012

Property Information

Block49
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page1404

Building Details

Building Class16
Description1SF 2AG 1OB
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage1,336
Acreage5.94

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$229,000
69%
Improvement Value:$104,700
31%
Total Assessment$333,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,535+3.3%
2024$10,198-0.1%
2023$10,208+2.5%
2022$9,961+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$18,000

Property Built

Built

Year Built: 1960