Skip to content

83 Featherbed LaneHopewell, NJ 08525

Built 1973

Last Sale Date
Dec 13, 2011

Property Information

Block4
Lot40
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2

Building Details

Building Class18
Description2SF 2AG 1OB
Dwellings1
ZoningMRC
Sq Footage3,512
Acreage11.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$385,300
57%
Improvement Value:$290,500
43%
Total Assessment$675,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,335+3.3%
2024$20,652-0.1%
2023$20,673+2.5%
2022$20,173+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1973