Skip to content

57 Featherbed LaneHopewell, NJ 08525

Built 1963

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 6, 2006

Property Information

Block4
Lot62
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2

Building Details

Building Class17
Description1SB 2AG 1OB
Dwellings1
ZoningMRC
Sq Footage1,560
Acreage1.76

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$265,200
64%
Improvement Value:$151,200
36%
Total Assessment$416,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,146+3.3%
2024$12,725-0.1%
2023$12,738+2.5%
2022$12,430+2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$279,000
DeedBook 3716, Page 74

Property Built

Built

Year Built: 1963