Skip to content

194 Hopewell Wertsvl RdHopewell, NJ 08525

Built 1957

Last Sale Price
$545,000
Last Sale Date
Sep 27, 2024

Property Information

Block4
Lot66
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2

Building Details

Building Class17
Description1.5SF 1AG 2OB
Dwellings1
ZoningMRC
Sq Footage1,302
Acreage0.56

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$218,000
68%
Improvement Value:$104,500
32%
Total Assessment$322,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,181+3.3%
2024$9,856-0.1%
2023$9,865+3.7%
2022$9,510+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$545,000
Sq Ft1,302DeedBook 6570, Page 496Recorded10/1/2024

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft1,385DeedBook 6340, Page 1146Recorded9/10/2018

Property Built

Built

Year Built: 1957