Skip to content

128 Woosamonsa RdPennington, NJ 08534

Built 1952

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 1, 2014

Property Information

Block50
Lot19
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page1403

Building Details

Building Class17
Description1.5SF 1UG
Dwellings1
ZoningMRC
Sq Footage840
Acreage0.6

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$171,000
66%
Improvement Value:$88,100
34%
Total Assessment$259,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,180+3.3%
2024$7,918-0.1%
2023$7,926+2.5%
2022$7,734+2.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1952