Skip to content

133 Woosamonsa RdPennington, NJ 08534

Built 1942

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 30, 2013

Property Information

Block51
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class15
Description2SF 1UG
Dwellings1
ZoningMRC
Sq Footage800
Acreage7.85

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$375,300
99%
Improvement Value:$3,500
1%
Total Assessment$378,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,959+3.3%
2024$11,576-0.1%
2023$11,587+2.5%
2022$11,307+2.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1942