Skip to content

197 Woosamonsa Rd(Block 51 Lot 23)Pennington, NJ 08534

Built 1800

Last Sale Date
Dec 13, 2010

Property Information

Block51
Lot23
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class20
Description2SF 1UG+APT
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage4,544
Acreage3.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$297,000
28%
Improvement Value:$753,100
72%
Total Assessment$1,050,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$33,152+3.3%
2024$32,091-0.1%
2023$32,123+2.5%
2022$31,345+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1800