Skip to content

128 Harb Woodsville RdLambertville, NJ 08530

Built 1955

Last Sale Price
$685,000
Last Sale Date
Sep 30, 2021

Property Information

Block51
Lot34
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class17
Description2SB 2UG
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage2,552
Acreage5.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$326,700
59%
Improvement Value:$225,300
41%
Total Assessment$552,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,427+3.3%
2024$16,869-0.1%
2023$16,886+2.5%
2022$16,477+2.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$685,000
Sq Ft2,552DeedBook 6459, Page 1117Recorded10/6/2021

Property Sale

Sale
$389,000
DeedBook 4085, Page 175

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 3605, Page 250

Property Built

Built

Year Built: 1955