Skip to content

94 Valley RdLambertville, NJ 08530

Built 1935

Last Sale Date
Dec 13, 2010

Property Information

Block55
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class16
Description1.5SF 1UG
Dwellings1
ZoningMRC
Sq Footage1,416
Acreage0.8

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$216,000
68%
Improvement Value:$101,700
32%
Total Assessment$317,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,030+3.3%
2024$9,709-0.1%
2023$9,718+2.5%
2022$9,483+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1935