Skip to content

33 Pleasant Valley RdTitusville, NJ 08560

Built 1961

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Jan 27, 2016

Property Information

Block60
Lot51
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class17
Description1SCB 2OB
Dwellings1
ZoningMRC
Sq Footage1,428
Acreage1.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$230,400
68%
Improvement Value:$106,900
32%
Total Assessment$337,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,649+3.3%
2024$10,308+2.7%
2023$10,037+2.5%
2022$9,794+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft1,428DeedBook 6240, Page 1788Recorded2/8/2016

Property Built

Built

Year Built: 1961